Willamette Speedway

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
---

---

--

--

--

----

--

--

```

--

--

```

5/18/2024 - Willamette Speedway

5/18/2024 - Willamette Speedway

Lebanon, OR

Armed Forces Night!

Come on out and help us Salute all of our Past and Present members of the United States Armed Forces! We can't begin to Thank them enough... on tonight's card are the WSS Wingless Sprint Car Series, Street Stocks, IMCA Modifieds, and Hornets.

Classes

  • 360 Sprints - Non-Winged14 entries
    • WSS - Wingless Sprint Series
  • IMCA Modifieds9 entries
  • Street Stocks9 entries
  • Compact / Hornets14 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

360 Sprints - Non-Winged

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 67X T.J. Hartman T.J. Hartman Olympia, WA Olympia, WA -
2 2 98 Justin Lemon Justin Lemon Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -
3 3 8J Justen McConnville Justen McConnville Dundee, OR Dundee, OR -
4 5 04 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR 1
5 4 9 Seth Waldal Seth Waldal Battle Ground, WA Battle Ground, WA -1
6 13 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 7
7 8 18 Gene Cannon Gene Cannon Silverton, OR Silverton, OR 1
8 10 52 Tim Alberding Tim Alberding Salem, OR Salem, OR 2
9 7 33 Victoria Woolf Victoria Woolf St. Helens, OR St. Helens, OR -2
10 12 99 eric dehning eric dehning Woodland, WA Woodland, WA 2
11 11 38J Johnathan Keck Johnathan Keck Vancouver, WA Vancouver, WA -
12 DNF 14 5 Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 2
DNS 6 39 Makhia Batalgia Makhia Batalgia Forest Grove, OR Forest Grove, OR -
DNS 9 3 Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR -
6 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 1
2 1 5 Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR -1
3 3 67X T.J. Hartman T.J. Hartman Olympia, WA Olympia, WA -
4 6 98 Justin Lemon Justin Lemon Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 2
5 5 8J Justen McConnville Justen McConnville Dundee, OR Dundee, OR -
6 4 9 Seth Waldal Seth Waldal Battle Ground, WA Battle Ground, WA -2
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 5 Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 5
2 4 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 2
3 2 04 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR -1
4 5 9 Seth Waldal Seth Waldal Battle Ground, WA Battle Ground, WA 1
5 1 52 Tim Alberding Tim Alberding Salem, OR Salem, OR -4
6 7 38J Johnathan Keck Johnathan Keck Vancouver, WA Vancouver, WA 1
7 3 3 Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR -4
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 98 Justin Lemon Justin Lemon Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 1
2 5 67X T.J. Hartman T.J. Hartman Olympia, WA Olympia, WA 3
3 1 33 Victoria Woolf Victoria Woolf St. Helens, OR St. Helens, OR -2
4 6 8J Justen McConnville Justen McConnville Dundee, OR Dundee, OR 2
5 4 39 Makhia Batalgia Makhia Batalgia Forest Grove, OR Forest Grove, OR -1
6 3 18 Gene Cannon Gene Cannon Silverton, OR Silverton, OR -3
7 7 99 eric dehning eric dehning Woodland, WA Woodland, WA -

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 5 Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 14.493
2 4 8J Justen McConnville Justen McConnville Dundee, OR Dundee, OR 14.728
3 3 9 Seth Waldal Seth Waldal Battle Ground, WA Battle Ground, WA 15.138
4 7 67X T.J. Hartman T.J. Hartman Olympia, WA Olympia, WA 15.289
5 10 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 15.306
6 1 39 Makhia Batalgia Makhia Batalgia Forest Grove, OR Forest Grove, OR 15.366
7 14 3 Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR 15.574
8 11 18 Gene Cannon Gene Cannon Silverton, OR Silverton, OR 15.602
9 13 04 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR 15.679
10 8 98 Justin Lemon Justin Lemon Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 15.734
11 12 52 Tim Alberding Tim Alberding Salem, OR Salem, OR 15.909
12 9 33 Victoria Woolf Victoria Woolf St. Helens, OR St. Helens, OR 15.955
DNS 2 99 eric dehning eric dehning Woodland, WA Woodland, WA
DNS 6 38J Johnathan Keck Johnathan Keck Vancouver, WA Vancouver, WA

Hot Laps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 5 5 Kinzer Cox Kinzer Cox Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 14.369
2 7 67X T.J. Hartman T.J. Hartman Olympia, WA Olympia, WA 15.313
3 8 98 Justin Lemon Justin Lemon Cottage Grove, OR Cottage Grove, OR 15.327
4 12 52 Tim Alberding Tim Alberding Salem, OR Salem, OR 15.339
5 10 85 Ricky Ashley Ricky Ashley Thurston, OR Thurston, OR 15.348
6 3 9 Seth Waldal Seth Waldal Battle Ground, WA Battle Ground, WA 15.357
7 4 8J Justen McConnville Justen McConnville Dundee, OR Dundee, OR 15.379
8 13 04 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR 15.446
9 14 3 Scott Fox Scott Fox Oakland, OR Oakland, OR 15.471
10 11 18 Gene Cannon Gene Cannon Silverton, OR Silverton, OR 15.926
11 6 38J Johnathan Keck Johnathan Keck Vancouver, WA Vancouver, WA 16.203
12 2 99 eric dehning eric dehning Woodland, WA Woodland, WA 17.374
DNS 1 39 Makhia Batalgia Makhia Batalgia Forest Grove, OR Forest Grove, OR
DNS 9 33 Victoria Woolf Victoria Woolf St. Helens, OR St. Helens, OR

IMCA Modifieds

30 Laps

A Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 31 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 4
2 6 V13 Grey Ferrando Grey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 4
3 4 21A Matthew Drager Matthew Drager Albany, OR Albany, OR 1
4 7 7C Dustin Cady Dustin Cady Albany, OR Albany, OR 3
5 1 7 Trevor Labarge Trevor Labarge Forest Grove, OR Forest Grove, OR -4
6 9 23K Kersey Ferrando Kersey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 3
7 8 36 John Campos John Campos Keizer, OR Keizer, OR 1
8 3 63 Mike Sweere Mike Sweere Mcminnville, OR Mcminnville, OR -5
9 2 1-98 Dan Sheller Dan Sheller Oregon City, OR Oregon City, OR -7
4 Laps

Trophy Dash

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 21A Matthew Drager Matthew Drager Albany, OR Albany, OR -
2 4 31 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 2
3 2 7 Trevor Labarge Trevor Labarge Forest Grove, OR Forest Grove, OR -1
4 3 7C Dustin Cady Dustin Cady Albany, OR Albany, OR -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 V13 Grey Ferrando Grey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR -
2 4 21A Matthew Drager Matthew Drager Albany, OR Albany, OR 2
3 2 36 John Campos John Campos Keizer, OR Keizer, OR -1
4 5 23K Kersey Ferrando Kersey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 1
5 3 1-98 Dan Sheller Dan Sheller Oregon City, OR Oregon City, OR -2
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 31 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 2
2 2 7C Dustin Cady Dustin Cady Albany, OR Albany, OR -
3 4 7 Trevor Labarge Trevor Labarge Forest Grove, OR Forest Grove, OR 1
4 1 63 Mike Sweere Mike Sweere Mcminnville, OR Mcminnville, OR -3
All transfer

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 6 31 Bricen James Bricen James Albany, OR Albany, OR 15.995
2 8 7C Dustin Cady Dustin Cady Albany, OR Albany, OR 16.393
3 2 7 Trevor Labarge Trevor Labarge Forest Grove, OR Forest Grove, OR 16.535
4 1 21A Matthew Drager Matthew Drager Albany, OR Albany, OR 16.600
5 5 23K Kersey Ferrando Kersey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 16.628
6 7 V13 Grey Ferrando Grey Ferrando Stayton, OR Stayton, OR 16.751
7 3 63 Mike Sweere Mike Sweere Mcminnville, OR Mcminnville, OR 17.128
8 4 1-98 Dan Sheller Dan Sheller Oregon City, OR Oregon City, OR 17.174
DNS 9 36 John Campos John Campos Keizer, OR Keizer, OR
All transfer

Street Stocks

35 Laps

Point S Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 89 Dakota Godard Dakota Godard Corvallis, OR Corvallis, OR 6
2 6 42 Justin Cady Justin Cady Tangent, OR Tangent, OR 4
3 1 13J Makenzie Thompson Makenzie Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR -2
4 5 22R Wes Roles Wes Roles Lebanon, OR Lebanon, OR 1
5 2 43 Bodie Shinkle Bodie Shinkle Dallas, OR Dallas, OR -3
6 9 218 Andrew Wright Andrew Wright Salem, OR Salem, OR 3
7 8 13 Thomas Koerschgen Thomas Koerschgen Sweet Home, OR Sweet Home, OR 1
8 DNF 3 76 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR -5
9 DNF 4 17 Brian Smith Brian Smith Albany, OR Albany, OR -5
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 89 Dakota Godard Dakota Godard Corvallis, OR Corvallis, OR 3
2 1 17 Brian Smith Brian Smith Albany, OR Albany, OR -1
3 2 22R Wes Roles Wes Roles Lebanon, OR Lebanon, OR -1
4 3 42 Justin Cady Justin Cady Tangent, OR Tangent, OR -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 43 Bodie Shinkle Bodie Shinkle Dallas, OR Dallas, OR 3
2 3 13J Makenzie Thompson Makenzie Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 1
3 2 218 Andrew Wright Andrew Wright Salem, OR Salem, OR -1
4 DNF 1 13 Thomas Koerschgen Thomas Koerschgen Sweet Home, OR Sweet Home, OR -3
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 42 Justin Cady Justin Cady Tangent, OR Tangent, OR 3
2 5 89 Dakota Godard Dakota Godard Corvallis, OR Corvallis, OR 3
3 3 22R Wes Roles Wes Roles Lebanon, OR Lebanon, OR -
4 2 17 Brian Smith Brian Smith Albany, OR Albany, OR -2
5 1 76 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR -4
All transfer

Qualifying

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 89 Dakota Godard Dakota Godard Corvallis, OR Corvallis, OR 17.799
2 4 42 Justin Cady Justin Cady Tangent, OR Tangent, OR 17.884
3 2 22R Wes Roles Wes Roles Lebanon, OR Lebanon, OR 18.107
4 1 17 Brian Smith Brian Smith Albany, OR Albany, OR 18.281
5 9 76 Brody Sim Brody Sim Albany, OR Albany, OR 18.761
6 5 43 Bodie Shinkle Bodie Shinkle Dallas, OR Dallas, OR 18.811
7 3 13J Makenzie Thompson Makenzie Thompson Harrisburg, OR Harrisburg, OR 19.036
8 6 218 Andrew Wright Andrew Wright Salem, OR Salem, OR 19.597
9 7 13 Thomas Koerschgen Thomas Koerschgen Sweet Home, OR Sweet Home, OR 20.911

Compact / Hornets

20 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 14 26K Kaman Shafer Kaman Shafer Veneta, OR Veneta, OR 13
2 10 24 Tom Pitts Tom Pitts Sweet Home, OR Sweet Home, OR 8
3 13 24D Caleb Day Caleb Day Brownsville, OR Brownsville, OR 10
4 6 98 Tony Day Tony Day Lebanon, OR Lebanon, OR 2
5 12 9 Jack Vicari Jack Vicari Eugene, OR Eugene, OR 7
6 8 73 Lauren Hadley Jr. Lauren Hadley Jr. Albany, OR Albany, OR 2
7 11 911 Megan White Megan White Port Orchard, WA Port Orchard, WA 4
8 7 37 Micah Mainord Micah Mainord Jefferson, OR Jefferson, OR -1
9 4 74D DARIN GRAY DARIN GRAY Eugene, OR Eugene, OR -5
10 3 74 Lauren Hadley Lauren Hadley Albany, OR Albany, OR -7
11 2 6 Conner Foster Conner Foster Dayton, OR Dayton, OR -9
12 1 21E Colton Ellis Colton Ellis Salem, OR Salem, OR -11
13 9 34 Colton Hiebert Colton Hiebert Dallas, OR Dallas, OR -4
DNS 5 31T Tyler Colley Tyler Colley Veneta, OR Veneta, OR -
4 Laps

Dash 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9 Jack Vicari Jack Vicari Eugene, OR Eugene, OR 1
2 4 26K Kaman Shafer Kaman Shafer Veneta, OR Veneta, OR 2
3 1 911 Megan White Megan White Port Orchard, WA Port Orchard, WA -2
4 3 24D Caleb Day Caleb Day Brownsville, OR Brownsville, OR -1
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 74D DARIN GRAY DARIN GRAY Eugene, OR Eugene, OR 3
2 6 98 Tony Day Tony Day Lebanon, OR Lebanon, OR 4
3 2 6 Conner Foster Conner Foster Dayton, OR Dayton, OR -1
4 7 37 Micah Mainord Micah Mainord Jefferson, OR Jefferson, OR 3
5 5 31T Tyler Colley Tyler Colley Veneta, OR Veneta, OR -
6 3 74 Lauren Hadley Lauren Hadley Albany, OR Albany, OR -3
7 1 21E Colton Ellis Colton Ellis Salem, OR Salem, OR -6
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 73 Lauren Hadley Jr. Lauren Hadley Jr. Albany, OR Albany, OR -
2 7 26K Kaman Shafer Kaman Shafer Veneta, OR Veneta, OR 5
3 4 911 Megan White Megan White Port Orchard, WA Port Orchard, WA 1
4 3 24 Tom Pitts Tom Pitts Sweet Home, OR Sweet Home, OR -1
5 6 24D Caleb Day Caleb Day Brownsville, OR Brownsville, OR 1
6 5 9 Jack Vicari Jack Vicari Eugene, OR Eugene, OR -1
7 2 34 Colton Hiebert Colton Hiebert Dallas, OR Dallas, OR -5
All transfer

Qualifying 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 8 26K Kaman Shafer Kaman Shafer Veneta, OR Veneta, OR 19.064
2 7 24D Caleb Day Caleb Day Brownsville, OR Brownsville, OR 19.465
3 14 9 Jack Vicari Jack Vicari Eugene, OR Eugene, OR 19.540
4 4 911 Megan White Megan White Port Orchard, WA Port Orchard, WA 19.613
5 12 24 Tom Pitts Tom Pitts Sweet Home, OR Sweet Home, OR 19.874
6 11 34 Colton Hiebert Colton Hiebert Dallas, OR Dallas, OR 19.933
7 10 73 Lauren Hadley Jr. Lauren Hadley Jr. Albany, OR Albany, OR 19.961
8 13 37 Micah Mainord Micah Mainord Jefferson, OR Jefferson, OR 20.325
9 5 98 Tony Day Tony Day Lebanon, OR Lebanon, OR 20.422
10 6 31T Tyler Colley Tyler Colley Veneta, OR Veneta, OR 20.649
11 1 74D DARIN GRAY DARIN GRAY Eugene, OR Eugene, OR 20.788
12 9 74 Lauren Hadley Lauren Hadley Albany, OR Albany, OR 21.266
13 2 6 Conner Foster Conner Foster Dayton, OR Dayton, OR 21.296
14 3 21E Colton Ellis Colton Ellis Salem, OR Salem, OR 23.605
All transfer
LIVE Timing



Driver Registration Buy Tickets!
MyRacePass
Rock Auto
All Pro Property
Breshears Transport
Jerrys Precision Mufflers
Jon Raymond
Shriners
IMCA
Thompson Construction
AAMCO
Checkered Flag Ashpalt
Columbia
Go Plumbing
Hanson
Moxie
South Pacific Auto Sales
The Cabinet Guys